Oborové dny - online přihláška

Písmo, jazyk, dorozumívání

1. oborový den

• žáci se seznámí s různými  způsoby dorozumívání
  • nakreslí typy písem z různých historických období, vybraným typem zapíší své jméno a příjmení nejprve na papír, později na přinesené tričko (pomocí Sava a štětce)
  • vytvoří plakát týkající se typů písma
  • bude následovat  informace o ostatních druzích dorozumívání
  • návštěva tlumočnice do znakové řeči, možnost výuky nejzákladnějších vyjádření

2. oborový den

• návštěva Neviditelné výstavy (Praha, Novoměstská radnice), kde se žáci seznámí se způsobem vnímání okolního světa nevidomými. Žáci se projdou úplně temným prostorem, vyzkouší si způsob komunikace nevidomých.
  • v předsálí této výstavy se seznámí s komunikačními pomůckami nevidomých (hry, Braillovo písmo, lupy, psací stroj atd.)

Nutné pomůcky: černý fix slabý, barvičky, fixy, barevné tričko (může být i starší), štětec

Zodpovídá: Mgr. Jana Suková

Finanční náklady: 300,- Kč (vstupné + doprava vlakem a metrem)

Využití vody v krajině v závislosti na druhové skladbě lesů – CHKO Křivoklátsko

1. Oborový den

Během tohoto dne prozkoumáme druhovou skladbu lesů v nejbližším okolí školy, soustředíme se na funkce lesa v krajině, využití vody v souvislosti s lesy.

Provedeme několik pokusů s vodou, prověříme absorpční a filtrační schopnost různých druhů půd v lese, prozkoumáme kvalitu vody ve škole. Součástí bude terénní praktikum, práce s mapou nejbližšího okolí

1. Oborový den

Pro tento den jsou navrženy dvě varianty – vše závisí na ceně dopravy a vstupů

První varianta – CHKO Křivoklátsko – pěší trasa údolím potoka Loděnice proti proudu, zkoumání druhové pestrosti lesa, poznávání rostlin a stromů v lese a využití vody v krajině, využití mapy, orientace na mapě CHKO Křivoklátsko, terénní praktikum – předpokládaná cena dopravy 100,-

Druhá varianta – CHKO Křivoklátsko – návštěva Informačního centra na Křivoklátě, naučná stezka, vodní nádrž Klíčava, exkurze do sklárny v Nižboru – využití vody v průmyslu – předpokládaná cena – doprava + vstup 300,-

Zodpovídá: Mgr. Jana Géringová

Matematika a sport

1. oborový den

Objasníme, kam všude ve sportu zasahují matematické vzorce a výpočty. Srovnáme výkonnostní tabulky s našimi výkony, které v tělocvičně změříme a následně zpracujeme na počítači.

1. oborový den

Navštívíme JUMP ARENA v Praze na Zličíně. Kde si změříme naši vytrvalost ve skákání. Pak se rozjedeme na Staroměstské náměstí, kde různými metodami změříme a porovnáme velikosti věží, a najdeme osově a středově souměrné domy.

Zodpovídá: Mgr. Alena Šefflová

Finanční náklady: 250,-Kč

Po stopách exotické zvěře

Je po uzávěrce, přihlašování již není možné.

1. oborový den - žáci se seznámí s živočichy, kteří se v zoo nacházejí a budou pozorovat a srovnávat srst a kůži jednotlivých druhů živočichů, zakreslovat ji a přiřazovat ji k nim.

2. oborový den - návštěva Zoo Domek Křivoklát  - pozorování a seznámení se s pozorovanými živočichy, možnost seznámení se a zkusení si péče o vybrané (mírumilovné) živočichy.

Zodpovídá: Lenka Zborková

Finanční náklady: 350,- Kč

Česko-americké století (1918 - 2018)

Je po uzávěrce, přihlašování již není možné.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze žáci navštíví americké centrum, tj. průvodce po Spojených státech v České republice, kde formou přednášky, výstavy a návštěvy knihovny poznají česko-americkou kulturní, společenskou a politickou spolupráci v posledních sto letech. V americkém centru žáci najdou konkrétní a aktuální informace o USA, jejich politice, historii, umění, kultuře, ekonomice a společnosti.

Zodpovídá: Květa Dytrychová

Finanční náklady: 150,- na dopravu + kapesné

Motory

Je po uzávěrce, přihlašování již není možné.

1. oborový den – Seznámíme se s historií motorů, rozdělením a principem činnosti motorů. Objevíme také nové trendy ve vývoji motorů.
  2. oborový den – Navštívíme muzeum a závody ŠKODA AUTO Mladá Boleslav

Zodpovídá: Mgr. Zdeněk Kleisner

Finanční náklady: 70,-Kč vstup + 250,- Kč doprava + kapesné

Šlechtická sídla ve středověku

Je po uzávěrce, přihlašování již není možné.

Žáci se seznámí se životem a bydlením šlechty ve středověku se zaměřením na některé hrady středních Čech. Dále pak žáci navštíví zámek Stránov v Jizerním Vtelnu a zříceninu hradu Starý Stránov v Zámostí. Žáci si také prohlédnou železniční viadukt v obci Krnsko.

Zodpovídá: Mgr. Jiří Šulc

Finanční náklady: 60,- Kč vstupné + 250,- Kč na dopravu + kapesné