Projekt Osmdesátá léta

Celý týden měli žáci možnost poznávat a prožívat školství osmdesátých let – ranní aktuality, organizované korzování po chodbách v době velké přestávky, sezení v lavicích s rukama za zády…A co nebylo možné prožít, o tom dětem alespoň vyprávěly pamětnice z řad učitelského sboru.

S nasazením sobě vlastním se do projektu zapojil i provozní úsek. Paní uklízečky oblékly tradiční zástěry a uvázaly šátek do vlasů a rovněž naše kuchařky se patřičně ustrojily a nachystaly netradiční jídla, např. uhlířinu, škvarkové placky, brambory na loupačku.

Ve čtvrtek jsme dětem zážitkovou formou přiblížili, jak se žilo nejen ve škole. Učitelé si připravili nejrůznější aktivity, dobové oblečení a rekvizity. Děti byly rozděleny do skupin po deseti a jejich vedoucími se stali spolužáci z VIII. a IX. třídy, kteří je celým dnem provázeli, pomáhali jim zvládnout připravené úkoly a řešit nové situace. A byli skvělými průvodci svých mladších kamarádů! Postupně prošli všichni patnáct stanovišť s úkoly nebo programem:

Ruský jazyk - výuka i pro nejnižší ročníky spočívala v tom, že se děti pozdravily v ruštině, naučily se básničku, napsaly svoje jméno v azbuce

Spartakiáda - nácvik spartakiádního cvičení na skladbu Michala Davida Poupata

Doprava v osmdesátkách včetně tisku jízdenky z historického strojku

Obchod se zeleninou – sortiment a úskalí nákupu

Branná připravenost za použití improvizovaných prostředků protichemické ochrany

Výroba mávátek z krepového papíru

Knihy – tisky, které nesměly chybět v žádné veřejné knihovně

Péče o dítě – nácvik přebalovaní miminka za použití látkových plen

Budovatelské písně – nácvik pochodu s vlastnoručně vyrobenými mávátky

VB – co vše bylo postižitelné a jaké byly následky nepřípustného jednání

Výtvarná výchova – oblíbené náměty před rokem 1989

Výroba vánoční čokolády - seznámili jsme se nejprve s tehdy dostupnými surovinami a postupem výroby, nakonec jsme si odnesli lahodnou pochoutku.

Tuzex – obtížně dostupné zboží jsme mohli získat hrou na veksláky, příslušníky tajných složek a na občany toužícími po tuzexových poukázkách a kvalitním zboží

Módní přehlídka – tu pro všechny předvedly dívky osmého a devátého ročníku

Svačinky – pečivo s pomazánkami nachystal a rozdával provozní úsek

V průběhu týdne mohli žáci soutěžit v poznávání plakátů s portréty idolů tehdejších teenagerů (vítězkou kvízu se stala Andrea z deváté třídy) a také navštívit výstavu vybavení domácností osmdesátých let.

Osmdesátá léta přibližovaly rovněž tištěné materiály vystavené na chodbě.

Přestože celý projekt probíhal hlavně formou zábavy, věříme, že jsme dětem toto období dostatečně přiblížili, a že si o to více váží možností, které přináší současnost.

20. 12. 2019