History Park

Dne 23.9.22 se žáci páté až deváté třídy jeli podívat do History Parku v Ledčicích, kde si vyzkoušeli mnoho různých činností archeologů. Vlastními silami odkryli kosterní pozůstatky, hledali nálezy detektorem kovů, vyráběli pravěké nástroje, ale také přemýšleli a dedukovali nad objevenými nebo shlédnutými předměty každodenní potřeby našich předků.

„Bylo to zajímavý. Nejvíce se mi líbil písek, na kterém bylo promítané město s řekami. Taky se mi líbila lukostřelba. (Týnka každému radila, ale bylo to srandovní.)" Eliška Krobová, žákyně 6. třídy

„Na výletě se mi líbilo vyrábění mouky a broušení kamenů. Nejvíc se mi líbilo hledání a vykopávání mincí a různých železných věcí. Našli jsme kousek plechovky a dva hřebíky. Zajímavé bylo i vrtání do dřeva a kamene. Také se mi líbilo přesívání mouky.“ Nela Vaváková, žákyně 8. tř.

"V 8:00 jsme vyrazili autobusem od školy. Cesta autobusem byla velice rychlá. Jakmile jsme dorazili na parkoviště museli jsme dojít ještě 400m na již zmiňované místo History park. Cesta byla fajn, mohli jsme se alespoň porozhlédnout po vesničce nazývané Ledčice. Když jsme přišli přivítali nás milí lektoři. Najedli jsme se a začal program. Rozdělili jsme se do týmů. Týmům byli přiděleni lektoři. My zrovna nedostali moc milou paní lektorku, ale ostatní týmy ano. Paní nám začala povídat o době kamenné, bronzové a železné. Zopakovali jsme si to co nás už naučila paní učitelka Chabičovská. Viděli jsme na tabuli různé nástroje čímž si v době kamenné lovili zvěř. Pak jsme viděli první pokus o dům, který nebyl úplně dokonalý ale špatný taky nebyl. Později jsme si zkusili hodit oštěpem, dokonce i vystřelit z luku. Zahráli jsme si na archeology když jsme odklízeli písek pod nímž se ukrývala kostra. A později jsme se dozvěděli z jaké doby jednotlivá kostra je. Byli jsme posláni o dům dál, kde jsme si mohli vyrobit keramiku, kterou jsme si následně odvezli do školy. Takže nám zůstala i nějaká ta památka. To bylo naše poslední stanoviště. Zase jsme se všichni sešli a s rozloučením se vraceli k autobusu. Výlet byl moc pěkný a i přes nepříznivé počasí jsme si ho moc užili." Nikola Molnárová, žákyně 9. tř.

20. 9. 2022