O naší škole
Charakteristika školy
ZŠ a MŠ Kladno, Velvarská 1206 sídlí v okrajové části Kladna v blízkosti lesa a střediska ekologické výchovy Čabárna. Z centra města je snadno dostupná MHD.
Budova ZŠ slouží svému účelu již od roku 1902 a v pozdějších letech byla dále přistavovaná.
Součástí školy je i školní družina, která se nachází v samostatně stojící vilce se zahradou. Vlastní budovu má i mateřská škola, která se stala součástí ZŠ v roce 2003.
Nabízíme celou řadu zájmových aktivit, na které máme odpovídající vybavení, např. robotika, práce s 3D tiskárnou, keramika a elektrotechnika.
Disponujeme také venkovním školním hřištěm a školní knihovnou, která obsahuje velkou škálu knih, učebnic i odbornou literaturu. Žáci mohou využít i čtecí koutek.
Velký důraz dbáme i na práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Soustředíme se na vyhledávání žáků s SVP, zajištění speciální diagnostiky, individuální speciální práce s žáky i s dalšími odborníky. Využíváme celou řadu vyrovnávacích a podpůrných opatření při tréninku na zvládání základních učebních dovedností, práci s pomůckami aj.
Od školního roku 2024/2025 zařazujeme do hodin matematiky prostředí z Hejného matematiky. Do začátku jsme si vybrali dvě aritmetická prostředí – autobus a krokování, a dvě geometrická prostředí - krychlové stavby a parkety.
V těchto nových prostředí se budou učit a zkoušet své matematické dovednosti žáci v první, druhé a třetí třídě. V prostředí autobus, které je pro žáky velice atraktivní se žáci naučí lépe pracovat s údaji v tabulce a vylepší své logické myšlení. Při krokování se zlepšuje sčítání a odčítání s přechodem přes desítku a otevírá se svět záporných čísel a řešení rovnic. V prostředí krychlové stavby a parkety se zlepšuje prostorová představivost, obsah a obvod obrazců, shodná zobrazení, ale také se rozvíjí kombinatorické myšlení.
Velikost školy
Základní škola je plně organizovaná, v současné době má v každém ročníku jednu třídu.
Kapacita školy dle zřizovací listiny je 270 žáků. V současné době není naplněna, ale počet žáků stále stoupá. Kapacitní rezervu využíváme pro zřízení odborných učeben. Žáci z různých tříd se navzájem dobře znají, a proto se u nás téměř nevyskytují problémy spojené s částečnou anonymitou velkých škol.
Dlouhodobé projekty, mezinárodní spolupráce, spolupráce s jinými subjekty
Škola spolupracuje s Krajským úřadem Středočeského kraje a Magistrátem města Kladna zejména formou účasti na vyhlašovaných vědomostních a dovednostních soutěžích, zapojením do vyhlašovaných grantových řízení v oblasti prevence rizikového chování a v oblasti sportu a volného času, dále formou účasti na výměnných pobytech žáků ve Francii.
Úspěšně plníme úkoly celostátního projektu Les ve škole – škola v lese, v nejbližší době bychom se rádi zapojili do projektu Ekoškola. Dlouhodobě spolupracujeme s ekologickým střediskem AVES na Čabárně, pravidelně pořádáme celoškolní projekty v rámci Dne Země a zapojili jsme se do akce Miliarda stromů pro planetu Zemi. V rámci environmentální výchovy škola organizuje pravidelné sběry odpadových surovin, kaštanů, aj.
V roce 2012 jsme navázali spolupráci s Občanským sdružením Lidice a společně jsme v naší učebně v přírodě vysadili štěp památné Lidické hrušně, která jako jediný ovocný strom přežila vypálení obce nacisty. Štěp dostal jméno Posel naděje a naše škola byla první v České republice, kde byl štěp vysazen.
Každoročně je realizován „Akční program zvýšení bezpečnosti silničního provozu“ formou teoretických přednášek i praktické výuky na dopravním hřišti.
Dlouhodobě úzce spolupracujeme s pedagogicko psychologickou poradnou v oblasti výukové, v oblasti výchovné se střediskem pomoci ohroženým dětem ROSA, v oblasti prevence rizikového chování s Policií ČR, s Městskou policií Kladno a s příslušnými odbory Magistrátu města Kladna.
Přestože máme vlastní pestrou nabídku zájmových aktivit pro žáky, spolupracujeme i s jinými zájmovými a tělovýchovnými organizacemi – Labyrint, Švermováček a TJ Baník Švermov.
Jsme zapojeni i do projektu Trenéři ve škole. „Trenéři ve škole“ je program, ve kterém kvalifikovaní sportovní trenéři formou tandemové výuky s paní učitelkou pravidelně vedou hodiny tělesné výchovy na prvním stupni ZŠ. Sporty se pravidelně střídají v měsíčních intervalech, nenáborují.
Cílem projektu je metodicky a organizačně zavést na první stupně základních škol, zaměřit se na okamžité zlepšení úrovně tělesné výchovy. Kompenzovat zásadní nedostatek spontánní pohybové aktivity dětí ve volném čase a pozitivně ovlivnit zdravotní aspekty jako je obezita nebo tvorba neurální sítě společně s efektem na schopnost učení a kognitivní procesy. Využít místní kvalifikované trenéry.
Škola čerpá finanční prostředky rovněž z fondů EU.
Spolupráce s rodiči
Rodiče jsou informováni o činnosti školy prostřednictvím webových stránek nebo třídních schůzek, které pořádáme čtyřikrát ročně, dále prostřednictvím školské rady.
Pro rodiče a příznivce školy pedagogové pořádají ukázkové vyučovací hodiny na I. stupni, hojně navštěvované jsou předvánoční akce a velikonoční výstava prací našich žáků, pravidelně se konají školní besídky. Oblíbené jsou také hodiny keramiky pro veřejnost a setkání budoucích prvňáčků ve škole. Školní ples je tradiční akce, kde se setkávají zaměstnanci školy s veřejností.
Všichni vyučující, výchovný poradce a školní metodik prevence jsou rodičům k dispozici ve stanovených konzultačních hodinách a samozřejmostí jsou i schůzky dohodnuté mimo tyto hodiny.
Naším cílem je dosažení co nejlepší úrovně vzájemné komunikace a vybudování pozitivních vztahů mezi rodiči a pedagogy a tím výrazně přispět k celkovému klimatu školy.