Ozdravný pobyt - den pátý (dokončení)

Datum: 27. 4. 2016

Odpolední hlavní "laboratoř" se otevřela v suterénu Dvorské boudy, a to v místě bývalé vinárny. Pro rozložení všech komponentů, baněk, zkumavek, špachtlí a filtrů jsme použili pinkpongový stůl. Děti v jednotlivých skupinách filtrovaly nasbírané vzorky vody, sněhu, měřily pH dalších připravených roztoků, jako je mýdlo, pomerančová šťáva, ocet, citron atd. Zjišťovaly, které látky se ve vodě rozpouští a které se naopak nikdy ve vodě rozpustit nemohou. Paní učitelka Šefflová zajímavým a poutavým způsobem seznámila děti se způsobem práce v chemické laboratoři a se zásadami bezpečné práce v ní. Naučila děti filtrovat vodu a ostatní roztoky a pomocí čidla napojeného na tablet zjišťovat pH. Děti si ujasnily rozdíl mezi zásaditými a kyselými roztoky.Vše bylo pro ně nové a velmi zajímavé a působivé.

Také se pokračovalo v práci na portfóliích. Tvořily se pracovní listy týkající se bezobratlých a jejich místa v přírodě, řešily se potravní vztahy v ekosystému. A také se nezapomnělo na "vyvenčení se". Při hrách na sněhu se všichni pěkně zkoulovali, postavili iglú s výhledem do volné krajiny, vytvořili hromadné foto, no prostě se radovali v posledním letošním sněhu. Doufejme, že v posledním...

A diskotéka? Co napsat... Malé děti nejen tanec, ale i soutěže a hry připravené děvčaty z osmé a sedmé třídy... Velké nejprve váhání, pokukování, pak kontaktování a nakonec nikdo nečeká, že to tak rychle uteklo a že už se jde spát.

Dnešní den byl plný událostí. Kromě již řečeného přestalo na pár hodin sněžit, mlha někam odplula, vítr se trochu utišil, rozhled široko daleko na všechny strany (mimochodem ve Vrchlabí je už zeleno), a pak zase sněžit začalo, vločky svištěly horizontálně  poháněny pěkným fučákem, mlha hlásí návrat a zeleně optimistické Vrchlabí už vidět není. Tak to je pro dnešek vše.

Na shledanou zítra.